O nás

V létě 2016 se nám rodina rozrostla o naši milovanou fenku maďarského ohaře krátkosrstého (MOK) neboli vizslu, kterou jsme si pořizovali jako parťáka pro různé volnočasové aktivity a především jako rodinného mazlíka.

fenka Sofie se svojí paničkou na louce

Plemeno MOK se mi líbilo už dávno před tím, než jsme o něm vůbec začali uvažovat. Byla to pro mě dokonalost sama, jak v ladnosti pohybu, tak v nádherném a bystrém pohledu. Celou krásu podtrhává jejich jednotné zbarvení.

Fenku jsme si hledali v různých chovatelských stanicích. Nakonec jsme se rozhodli pro ChS Kis Méhecske paní chovatelky Blanky Rysové z Hořovic... dnes naší rodinné kamarádky. Výběr rodičů štěňátek byl zajímavý, matkou Deborah Vives Bohemia — krásná fena skvělé povahy a otcem vrhu A — „U“ Bert Bertoni Prague, který se pyšnil nádhernou hlavou a také úspěchy jak výstavními, tak pracovními.

S fenkou Sofií jsem začala trénovat poslušnost, dokonce jsme zvládly i zkoušky ZZO se služebními psy. Poté jsem se poznala s Leonu Lejskovou, svojí skvělou přítelkyní, a jejím psem Dublinem. Právě s Leonou jsme se rozhodly, že se pustíme do loveckého výcviku a zkusíme splnit podmínky k uchovnění našich „maďarů“. Dnes to považuji za jedno z několika stěžejních a nenahraditelných bodů v mém životě.

fenka Sofie běží s uloveným bažantem v tlamě

Sofie byla z loveckého výcviku nadšená, byla šikovná, pracovitá a já její nadšení sdílela. Díky loveckému výcviku jsme poznaly úžasné lidi, kterým patří můj veliký dík a obdiv! Úplně první výcvik jsme díky Leoně Hulatové navštívily v Pohořelicích u Petry Janíkové, zde Sofie zažila první „DOWN“ a „POLE“. Petra nás vzala na týdenní výcvikový tábor k Zuzce a Viktorovi Veselým, kde se Sofie naučila první „APORT“. Další cesta výcviku vedla k Petru Flachbartovi, tady jsme pokračovaly dál v přípravách na jednotlivé zkoušky. Díky těmto lidem, kamarádům, přátelům se nám podařilo dovést lovecký výcvik až do všestrannosti a naše Anat Kis Méhecske alias Sofie se stala všestrannou fenou. Je využívaná v praxi, miluje aportování, plavání i hledání na pobarvené stopě. Těšíme se na každoroční hony, přátele a prostě na vše, co je s myslivostí a loveckou kynologií spjato.

První vrh naší fenky, vrh C, jsme odchovali pod ochrannými křídly ChS Kis Méhecske a nyní po rozhodnutí v chovu dál pokračovat jsme založili vlastní chovatelskou stanici z Dračího vrchu, kde se momentálně těšíme na nová štěňátka.

A proč z Dračího vrchu? Dračí vrch, je moje srdcová záležitost, moje dětství a bájné místo, kam se budu vždycky ráda vracet a vzpomínat na moje prarodiče, milované rodiče i sourozence a krásné chvíle strávené s našimi dětmi. Toto nostalgické místo se nachází v Jizerských horách a tyčí se nad mojí rodnou vesnicí Radčicemi. Přeji si, aby byl právě tento název symbolem naší chovatelské stanice a pomohl tak vytvořit bezpečné a rodinné místo všem našim odchovánkům.

vyhlídka Dračí vrch v Radčicích

Dračí vrch, foto: Jan Simon

Miluše Wokurková

milawokurka@gmail.com

+420 733 167 886